Rječnik

ACJ AIMS rječnik

Kako bi se bolje razumjeli u poslovanju

S više od 180 pojmova, naš je rječnik osmišljen kako bi vam pomogao da bolje razumijete pojmove na koje ćete svakodnevno nailaziti dok vodite posao ili poslujete s računovođom i bankom.

Termini kao što su aktiva, pasiva, prihodi i rashodi, novčani tok, zalihe, potraživanja su neki od računovodstvenih naziva koji se koriste u svim poslovnim funkcijama i organizacijskim nivoima.

Kako postaviti ciljeve, pratiti produktivnost, efikasnost i likvidnost poduzeća je za većinu poduzeća vrlo izazovno. To su termini koji se koriste u ekonomskim krugovima, a sastavni su dio poslovanja svakog poduzeća.

Za bolje upravljanje poduzećem poznavanje metoda, pojmova i njihovo značenje vam može pomoći te olakšati donošenje poslovnih odluka.

U pripremi ovog rječnika korišteni su stručni pojmovi iz područja poslovanja. Korišteni su svi raspoloživi izvori s dostupnim tumačenjima objavljenim u raznim knjigama i priručnicima, na internetu i sl.

Prilikom izrade rječnika korišteni su uobičajeni hrvatski pojmovi i izrazi. Tamo gdje nije bilo moguće, korišteni su engleski pojmovi i izrazi te skraćenice kojima su dani odgovarajući hrvatski prijevodi.

DLNP

D

Dani plaćanja dobavljačima

Financijski pokazatelj dani plaćanja dobavljačima izražava vrijeme u danima koje je potrebno poduzeću da podmiri svoje obveze prema dobavljačima.

Poduzeća koja imaju veće dane plaćanja dobavljačima najčešće imaju problema u održavanju likvidnosti poduzeća. Potrebno je s posebnom pažnjom pratiti ovaj pokazatelj i promjenom načina upravljanja utjecati na njegovo smanjenje.

L

Likvidnost

Likvidnost je financijsko stanje poduzeća u kojem postoji usklađenost između pritjecanja novčanih sredstava i obveza plaćanja. Za poduzeće kažemo kako je likvidno ako ima sposobnost podmirivati svoje obveze u rokovima plaćanja.

Ako to nije u stanju, poduzeće je nelikvidno što je jedan od najčešćih razloga zatvaranja poduzeća.

N

Nelikvidnost

Nelikvidnost je nedostatak tekućih (likvidnih) sredstava za podmirivanje svakodnevnih obveza.

Veliki broj istraživanja je pokazao kako je upravo nedostatak novca za podmirivanje obveza na kraći rok razlog propadanja poduzeća.

Neto radni kapital

Neto radni kapital je pokazatelj poslovanja poduzeća koji nam govori kako poduzeće podmiruje tekuće obveze. Daje nam sliku o upravljačkoj sposobnosti poduzeća te kako poduzeće koristi svoju imovinu. Izračunava se tako da se kratkotrajna imovina umanji za kratkoročne obveze.

Ako je neto radni kapital pozitivan ukazuje nam kako su nam kratkoročna sredstva koja imamo na raspolaganju dovoljna za podmirivanje tekućih obveza koje dospijevaju na plaćanje.

Pozitivan neto radni kapital je ujedno i „zlatno“ financijsko pravilo kontinuiranog održavanja likvidnosti.

Ako je neto radni kapital negativan, poduzeće nema na raspolaganju dovoljno sredstava za plaćanje svojih tekućih obveza tj. nelikvidno je i može dovesti svoje poslovanje u opasnost.

Novčani tok (Cash Flow)

Novčani tok (Cash flow) je priljev i odljev novca iz poduzeća. Neophodan je za svakodnevno poslovanje, plaćanje poreza, nabavu zaliha te plaćanje zaposlenika i operativnih troškova.

Priljev: Novac dolazi od kupaca ili klijenata koji kupuju proizvode ili usluge.

Odljev: Gotovina odlazi iz poslovanja u obliku plaćanja troškova, kao što su dobavljači, najam poslovnog prostora, mjesečne otplate zajma, porezi i druge obveze.

Na temelju novčanih tokova analizira se likvidnost poduzeća. U praksi su tjedni, a ponekada i mjesečni novčani tokovi važni za planiranje i kontrolu novčanih primitaka/izdataka.

P

Pokazatelji poslovanja

Pokazatelji poslovanja su nosioci informacija koje su potrebne za upravljanje poslovanjem i razvojem poduzeća. Ovisno od toga koje se odluke žele donositi naglašava se važnost pojedinih vrsta pokazatelja. Razlikuju se osnovne grupe financijskih pokazatelja: likvidnosti, zaduženosti, aktivnosti, ekonomičnosti, profitabilnosti i investiranja.

Većina podataka koji se koriste pri računanju pokazatelja nalaze se u temeljnim financijskim izvješćima (bilanci stanja, računu dobiti i gubitka i izvješću o novčanom toku).

Pokazatelji likvidnosti

Pokazatelji likvidnosti pokazuju stupanj sposobnosti poduzeća da podmiri svoje dospjele obveze. To su pokazatelji sigurnosti poslovanja. To su koeficijent tekuće likvidnosti, koeficijent ubrzane likvidnosti, koeficijent trenutne likvidnosti i koeficijent financijske stabilnosti.

Prijavite se na newsletter

Prijavom prihvaćam da se moji podatci spremaju u bazu podataka i koriste u svrhu slanja newslettera ACJ AIMS d.o.o.

Newsletter